Egy egész országot ért veszteség érte, amikor elhunyt Dr. Szabó Judit, Erdély és Románia első női sebészorvosa, aki 97 éves korában távozott közülünk. Az orvosnő, aki Steiner Judit néven látta meg a napvilágot, életét a gyógyítás iránti elkötelezettség jellemezte. Az 1940-es évek végén, a második világháború után, amikor a sebészet még erősen férfias szakmának számított, ő már a kolozsvári sebészeti klinikán dolgozott, és több generációnyi orvost oktatott.

Gyermekkorát Aradon töltötte, miután családját a zsidótörvények miatt áttelepítették. Ezek az évek a nélkülözésről szóltak, de Judit kitartott, és elkezdte orvosi tanulmányait. Akkoriban nem volt kötelező, de ő mégis minél több gyakorlati tapasztalatot igyekezett szerezni az egyetemi klinikán. Fiatal orvosként, amikor vidékre helyezték, a felsővisói kórházban kezdte el pályafutását, ahol hatalmas felelősséget vállalt.

Hirdetés

Egykori munkatársa, Laczkó Vass Róbert így emlékezett rá: Dr. Szabó Judit valódi kolozsvárember volt, akinek műveltsége és humora még kilencvenes éveiben is kiemelkedett.

Hirdetés

Szabó Judit életének egyik fontos állomása Felsővisó volt, ahol egy kétszobás kórházat vezetett. Az orvoslás akkoriban gyakran a kézrátételre hagyatkozott, a diagnosztikai lehetőségek korlátozottak voltak. Mindemellett az orvosnő bölcsessége és kifogástalan polgári karaktere miatt a kincses város megbecsült tagjává vált.

Dr. Szabó Judit életét és munkásságát néhány pontban is összefoglalhatjuk:

Hirdetés

– Az első női sebészorvos Erdélyben és Romániában.
– A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.
– Több generáció orvosainak példaképe és tanára volt.

Bár a sebészet világában továbbra is férfiak domináltak, Dr. Szabó Judit bebizonyította, hogy a nők is képesek meghatározó szerepet betölteni ezen a területen. Egyesek szerint a nők empatikusabb megközelítése előnyt jelenthet a betegellátásban, azonban a szakterületen való boldogulásukhoz még mindig leküzdendő akadályokkal találkoznak.

Hirdetés

„Az élet nem arról szól, hogy várjuk a vihart, hanem arról, hogy megtanuljunk táncolni az esőben.” – mondta egyszer Vivian Greene, és ez a mondás tökéletesen tükrözi Dr. Szabó Judit életének filozófiáját is.

Bár az orvosnő életének története inspiráló, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kor társadalmi és politikai kihívásait sem. Szabó Juditnak nemcsak a szakmai, hanem a személyes életében is számos nehézséggel kellett megküzdenie, beleértve a nőkkel szembeni előítéleteket és a zsidó származása miatti megkülönböztetést.

Dr. Szabó Judit távozása hatalmas veszteség, de életműve tovább él azokban, akiket tanított és inspirált. Munkássága példát mutat arra, hogy a kitartás, a szenvedély és az emberségesség bármilyen nehéz körülmények között is meghozza gyümölcsét.

Hirdetés

Egy ilyen életút után a tanulság egyszerű: a legnehezebb időkben is érdemes hinni magunkban és a céljainkban, mert a világot azok az emberek alakítják, akik nem félnek álmokat kergetni és valóra váltani.

Hirdetés

Neked ajánljuk