Meghozta döntését a GVH: így rendelkezett a hivatal az MVM Next-számlák rezsiboxa kapcsán

2023 őszén érkezett bejelentés alapján a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot folytatott az MVM Next számlázási gyakorlatával kapcsolatban, különösen a rezsiboxban megjelenített megtakarításokkal összefüggésben. A panasz a földgázszolgáltatás területére vonatkozott, ezért a GVH adatokat kért be mind a bejelentőtől, mind az MVM Next-től, hogy átfogóan értékelhesse a helyzetet. A vizsgálat eredményeképpen azonban a GVH arra jutott, hogy nincs alapja versenyfelügyeleti eljárást indítani az ügyben.

Hirdetés

A bejelentő azonban nem értett egyet a GVH döntésével, ezért a Fővárosi Törvényszékhez fordult, kérve, hogy kötelezzék a versenyhivatalt eljárás indítására. A bíróság a bejelentő oldalára állt, és elrendelte, hogy a GVH versenyfelügyeleti eljárást folytasson le az ügy tisztázása érdekében.

E döntés következtében 2024 júliusában megindult az eljárás, melyben a GVH megvizsgálta, hogy a rezsiboxban megjelenített tájékoztatás összhangban van-e a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot tiltó jogszabályokkal. A kérdés az volt, hogy az MVM Next tájékoztatása félrevezetheti-e a fogyasztókat a hatósági árrögzítésből eredő megtakarításokkal kapcsolatban.

Hirdetés

A vizsgálat során a GVH megállapította, hogy a rezsiboxban megjelenített információkat a jogszabályok írják elő, amelyek célja a rezsicsökkentésről való tájékoztatás. Az MVM Next nem rendelkezik saját döntési jogkörrel ezen információk megjelenítésében, mivel a rezsicsökkentés kormányzati intézkedés, nem pedig az MVM Next önálló üzleti döntése.

Ennek fényében a GVH arra a következtetésre jutott, hogy a rezsibox tájékoztatása nem minősíthető az MVM Next kereskedelmi gyakorlataként, így a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény nem alkalmazható az ügyben. A versenyhivatal hatásköre kizárólag az e törvény alá tartozó magatartások vizsgálatára terjed ki.

Hirdetés

A vizsgálat tanulsága, hogy a kormányzati előírásokon alapuló tájékoztatás esetében a szolgáltatóknak nincs mozgásterük a fogyasztók felé irányuló kommunikáció tartalmának megváltoztatásában, mivel ezek a tájékoztatások szorosan kapcsolódnak az előírt hatósági árakhoz és intézkedésekhez.

Hirdetés