Régen szinte kötelező volt, ma már börtön jár érte: hatalmas bajba kerülhetsz, ha ezt teszed az orvosnál

A hálapénz hosszú időn át a magyar egészségügyi rendszer szerves részének számított. Betegek gyakran fizettek orvosoknak és ápolóknak a gyorsabb ellátásért, előnyösebb bánásmódért vagy akár azért, hogy bizonyos beavatkozásokat egy adott szakember végezzen el.

Hirdetés

Ez a rendszer azonban 2021-től alapjaiban megváltozott, amikor a törvény szigorúan büntetni kezdte mind az orvosok, mind a páciensek részéről történő hálapénzfizetést. Az új szabályozás célja az volt, hogy felszámolja a korrupciót és egy igazságosabb betegellátási rendszert teremtsen.

A változás azonban nem ment zökkenőmentesen, és sok beteg még mindig próbálkozik a régi módszerrel. A legtöbben nem is tudják, hogy az orvos mellett maga a beteg is börtönbüntetéssel sújtható, ha pénzt ad a kezelőorvosának.

Hirdetés

### **Milyen büntetés jár a hálapénzért?**

A 2021. január 1-jén hatályba lépett törvény értelmében az egészségügyi dolgozók számára három év börtönbüntetés járhat, ha hálapénzt kérnek vagy elfogadnak.

Hirdetés

A betegek sem maradnak büntetlenül, hiszen aki pénzt ad az orvosának, az akár egy év szabadságvesztésre is számíthat. Az orvosok jelentős fizetésemelést kaptak cserébe azért, hogy ne fogadjanak el pénzt a betegektől, és kizárólag a hivatalos egészségügyi ellátás keretein belül dolgozzanak.

Bár ajándékok adása továbbra is megengedett, azok értéke nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér 5%-át, ami 2025 elején 14 540 forintot jelent.

### **A betegek nehezen szoknak le a régi szokásokról**

Hirdetés

A páciensek közül sokan nem értik, miért számít bűncselekménynek az, ami korábban teljesen elfogadottnak tűnt.

Egy budapesti szakorvos szerint a betegek kezdetben még erősködtek, hogy pénzt adhassanak, és próbálták titokban a zsebébe csúsztatni a borítékot. Az orvosok számára az új törvény egyik hatékony visszatartó ereje az, hogy már nemcsak ők, hanem a hálapénzt adó betegek is büntethetők.

Hirdetés

Idővel az emberek kezdték megérteni, hogy ezzel saját magukat is bajba sodorhatják. Az utóbbi években egyre kevesebben próbálnak hálapénzt adni, de a régi beidegződések még mindig élnek a társadalomban.

### **Nemcsak a beteg, hanem az orvos is nagy kockázatot vállal**

A hálapénz elfogadása az egészségügyi dolgozók számára is komoly következményekkel járhat.

Az elmúlt években több orvost is elítéltek korrupció miatt. Egy Vas megyei orvos négy év börtönbüntetést kapott, mert éveken keresztül pénzt fogadott el azért, hogy bizonyos betegeket hosszabb ideig a kórházban tartson.

Egy másik orvos Szolnokon összesen 41 alkalommal fogadott el hálapénzt, ami miatt végül letartóztatták. Ezek az esetek is bizonyítják, hogy a törvény szigorúan fellép a szabályok megszegőivel szemben.

Hirdetés

### **Hogyan érinti ez a szülészetet és az orvosválasztást?**

A hálapénz megszüntetése komoly változásokat hozott a szülészet területén is.

Korábban a kismamák gyakran fogadtak orvost, akinek a szülés után borítékban adtak pénzt. Az új törvény hatására ez a rendszer gyakorlatilag megszűnt, hiszen a fogadott orvosnak folyamatosan elérhetőnek kellett lennie, akár az éjszaka közepén is.

Ma már a kismamáknak két lehetőségük van: vagy az állami kórházban az éppen ügyeletes orvos vezeti le a szülést, vagy magánkórházba mennek, ahol magasabb áron, de hivatalos és átlátható módon kapnak ellátást.

### **Milyen tanulságok vonhatók le?**

Hirdetés

A hálapénz rendszerének megszüntetése fontos lépés volt az egészségügy megtisztítása és az egyenlő bánásmód biztosítása érdekében.

Bár sok beteg számára nehéz volt az átállás, mára egyre többen megértik, hogy a korrupciómentes rendszer hosszú távon mindenki javát szolgálja.

A törvény szigorú, és egyértelművé teszi, hogy a hálapénz adása és elfogadása egyaránt bűncselekmény, amely súlyos következményekkel járhat. A betegeknek és az orvosoknak is be kell tartaniuk az új szabályokat annak érdekében, hogy a magyar egészségügy valóban tiszta és átlátható maradjon.

Hirdetés