Az Ügyfélkapu+ 2025 januárjában váltotta fel a régóta működő Ügyfélkapu rendszert, amely a magyar állampolgárok számára a digitális ügyintézés központi eleme volt. Az új rendszer fejlesztése a fokozott biztonságot és a felhasználói élmény javítását célozta, de az átállás nem ment zökkenőmentesen. Többen arról számoltak be, hogy pénz tűnt el a számlájukról, miután a rendszerhez szükséges kódgeneráló alkalmazásokat letöltötték.
Hirdetés
Az Ügyfélkapu+ egyik legnagyobb újítása a kétfaktoros azonosítás. Ez a belépési folyamatban egy hatjegyű, minden alkalommal újonnan generált kód használatát követeli meg. Az új azonosítási rendszerhez szükség van hitelesítő alkalmazásokra, például a Google Hitelesítőre vagy a Microsoft Authenticatorra.
A gondok itt kezdődnek. Sok felhasználó, főként az idősebb korosztály, tapasztalatlansága miatt letöltött olyan alkalmazásokat, amelyek első pillantásra hitelesnek tűntek, ám valójában vagy fizetősek voltak, vagy akár adathalászatot segítettek elő. A helyzetet nehezíti, hogy az alkalmazásboltokban gyakran megjelennek fizetett hirdetések, amelyek a keresett szoftver fölött helyezkednek el, így könnyű eltévedni.
Hirdetés
Egy pórul járt felhasználó arról számolt be, hogy a letöltött alkalmazás rögtön egy csaló weboldalra irányította, amely bankkártyaadatokat kért. Ennek eredményeként először kisebb, majd nagyobb összegeket emeltek le a számlájáról. A történtek rendkívül felháborítók, különösen az idősebbek kiszolgáltatottsága miatt.
A probléma nem feltétlenül szándékos csalásból ered. A legtöbb ilyen alkalmazás egyszerűen fizetős, ám az információhiány és a megtévesztő hirdetések miatt sokan nem tudják, hogy mire fizetnek elő. A szakértők hangsúlyozzák, hogy körültekintően kell eljárni a hitelesítő appok kiválasztásakor, és mindig az eredeti fejlesztőtől származó szoftvert kell telepíteni.
Hirdetés
Az esetek tanulsága, hogy a digitális átállás során a megfelelő tájékoztatás és edukáció elengedhetetlen. Az állampolgároknak tisztában kell lenniük azzal, hogyan kerülhetik el a csalásokat, és miként használhatják biztonságosan az új rendszert.
Összességében az Ügyfélkapu+ bevezetése szükséges és előremutató lépés volt, de a kapcsolódó problémák rávilágítanak arra, hogy a technológiai fejlesztéseket alapos felkészüléssel és fokozott figyelemmel kell kísérni. Csak így biztosítható, hogy az új rendszer valóban az állampolgárok érdekeit szolgálja.