Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott a vagyon koncentrációjának problémája, különösen a dollármilliárdosok körében, ami egyre növekvő társadalmi egyenlőtlenségeket eredményez.
Hirdetés
Bár a progresszív adózás elvileg megoldást nyújthatna, a valóságban az ultragazdagok gyakran kevesebb adót fizetnek, mint az alacsonyabb jövedelmű csoportok. Gabriel Zucman, a Paris School of Economics professzora, egy új minimumadó-rendszer bevezetését javasolja, amely legalább 2%-os éves adót vetne ki a milliárdosok vagyonára, ezzel jelentős mértékben növelve a költségvetési bevételeket és csökkentve az egyenlőtlenségeket.
Az utóbbi években a G20, az OECD és más nemzetközi szervezetek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a globális adózási igazságosság növelésére. Ez elsősorban a nagy jövedelmű egyének és multinacionális vállalatok által alkalmazott adóelkerülési technikák miatt vált szükségessé.
Hirdetés
Az OECD által vezetett Inclusive Framework on BEPS célja, hogy globális minimumadót vezessen be, amely biztosítaná, hogy a nagy vagyonú magánszemélyek és vállalatok ne kerülhessék el teljesen az adózást alacsony adókulcsú országokban.
Az Európai Unió és a G20-ak is támogatják ezeket a törekvéseket, például a 15%-os globális minimumadó bevezetésével, amely megakadályozná a multinacionális cégek adóelkerülését. Zucman javaslata szerint a milliárdosok esetében a 2%-os minimumadó bevezetése csökkentené a gazdasági jövedelem és az adóköteles jövedelem közötti különbségeket, így az ultragazdagok adóterhelése igazságosabb lenne.
Hirdetés
Zucman szerint a milliárdosok adóztatására javasolt minimumadó a jövedelemadó megerősítő eszközeként működne, nem pedig klasszikus vagyonadóként. Azoknak a milliárdosoknak, akik már most is a vagyonuk 2%-ának megfelelő adót fizetnek, nem kellene további adókat fizetniük. Az új adórendszer bevezetése évente 200-250 milliárd dollárnyi bevételt generálna világszerte mintegy 3000 adófizetőtől, amely összeg további 100-140 milliárd dollárral bővülne, ha a vagyonosabb magánszemélyekre is kiterjesztenék az adót.
Bár a javaslat ígéretes, számos kihívással néz szembe. Az egyik legnagyobb akadály a nemzetközi együttműködés szükségessége, hiszen az ultragazdagok gyakran kihasználják az offshore adóparadicsomokat és a nemzeti adórendszerek közötti különbségeket. Ezen kívül az adminisztratív nehézségek és az adóverseny is potenciális problémát jelenthet.
Az adóverseny elkerüléséhez olyan nemzetközi megállapodásokra lenne szükség, amelyek minimális adókulcsokat határoznak meg, és megakadályozzák a gazdagok vagyonának áramlását alacsonyabb adókulcsú országokba.
Hirdetés
Gabriel Zucman javaslata, miszerint egy összehangolt globális minimumadó-rendszer bevezetésével kezelhetők lennének az adóelkerülési gyakorlatok, figyelemre méltó lehetőséget kínál a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére.
A javaslat ugyanakkor komoly nemzetközi együttműködést és elkötelezettséget igényelne, hiszen a vagyon globális jellege és a rendkívül gazdagok mobilitása miatt egyedülálló kihívásokkal néz szembe. Az adóigazságosság megteremtése és a társadalmi kohézió erősítése érdekében mind a nemzetközi közösségeknek, mind a nemzeti kormányoknak együtt kell működniük.
Hirdetés
A borítókép grafikus illusztráció!