Az idő múlásának érzékelése mindig is szerves része volt az emberi életnek. Az óraátállítás kérdése pedig különösen megosztó téma, hiszen egyszerre érinti a mindennapokat és az energiapolitikát. A világ számos részén évi kétszeri óraállítással találkozunk, de úgy tűnik, egyes országok most már megunták ezt a rituálét. Ukrajna például végleg elbúcsúzott a nyári időszámítástól, és áttért az állandó téli időszámításra. Vajon mások is követik a példáját?
Hirdetés
Ukrajnában a döntés nemcsak a praktikumról szól. Az ország vezetése szerint az óraátállítás megzavarja a biológiai ritmust, és negatívan befolyásolja az egészséget és a munkavégző képességet. Emellett politikai jelentősége is van a lépésnek: a nyári időszámítás korábban egybeesett a moszkvai idővel, így az eltörlése egyfajta szimbolikus távolodást jelent Oroszországtól.
Eközben Németországban is élénk vita folyik az óraátállításról. Egy felmérés szerint a németek háromnegyede szívesen megszüntetné az évi kétszeri időváltást. Az emberek közel fele a nyári időszámítást, míg 37%-uk a téli időszámítást tartaná meg. Bár a vita még tart, az ukrán példa új lendületet adhat az elgondolkodásnak.
Hirdetés
Az óraátállítás eredeti célja az energiatakarékosság volt. Németország először a világháborúk idején, majd az 1980-as évek olajválsága alatt vezette be, hogy csökkentse az energiafogyasztást. Azonban a szakértők mára megkérdőjelezik a rendszer hatékonyságát, mivel a reggeli megnövekedett fogyasztás gyakran ellensúlyozza az esti megtakarítást.
Ukrajna példáját már több ország követte. Izland és Grönland már régóta nem változtat az időszámításon, míg Brazília, Törökország, Egyiptom és Namíbia is végleg szakított az óraátállítással. Olyan országok, mint Thaiföld vagy Dél-Afrika, soha nem is vezették be ezt a rendszert.
Hirdetés
Az Európai Unióban is hosszú ideje napirenden van az óraátállítás kérdése. 2018-ban az Európai Bizottság online felmérést végzett, amelyen a résztvevők 84%-a az időváltás eltörlése mellett döntött. Az Európai Parlament 2019-ben támogatta az elképzelést, hogy a tagállamok maguk döntsenek, de végső megállapodás azóta sem született.
A következő óraátállítás Európában 2025 márciusában várható. Addig is marad a régi szokás, hogy tavasszal előre, ősszel pedig visszaállítjuk az órákat. Az ukrán döntés azonban új irányt mutathat, és kérdés, hogy Európa mikor és hogyan fog követni. Az idő megmutatja.