Van valami különösen nyugtalanító abban, amikor a reggel még békésnek tűnik, aztán pár óra alatt teljesen átrendezi magát az időjárás. Most is valami ilyesmi történik: a vasárnap hajnalban betörő hidegfront nem látványos drámával, hanem alattomos gyorsasággal érkezett meg, és főként a szél az, ami igazán megkavarhatja a napot.

A fronttal együtt szakadozott felhőzet vonult be, amely déli irányba haladva fokozatosan feloszlik. Ez azt jelenti, hogy összességében sokfelé napos időre lehet számítani, csupán kevés fátyol- és gomolyfelhő színezheti az eget, bár az északkeleti tájakon ezekből valamivel több lehet.

Hirdetés

Ott sem kell azonban kiterjedt csapadékra készülni: legfeljebb elszórtan, egy-egy helyen fordulhat elő rövid, futó zápor. A történet igazi főszereplője nem az eső, hanem a markáns légmozgás, amely több térségben is kifejezetten zabolátlan arcát mutathatja.

A szél viszi a prímet

A Kiderül.hu előrejelzése szerint a szél északnyugatira, illetve északira fordul, és napközben az ország számos pontján megerősödik. Az északkeleti országrészben, az Észak-Dunántúlon, valamint a hegyvidéki területeken viharos széllökések is kialakulhatnak, ami már nem az a kategória, amit az ember félvállról elintéz egy „majd csak kibírjuk” legyintéssel.

Hirdetés

A HungaroMet Zrt. emiatt elsőfokú, citromsárga figyelmeztetést adott ki három északi megyére. A meteorológiai szolgálat szerint a reggeli óráktól főként az északkeleti országrészben, a Balaton környékén és a hegyekben 70-80 km/órát meghaladó széllökések is előfordulhatnak, sőt kisebb eséllyel északnyugaton is lehetnek 70 km/óra körüli rohamok.

Ez már az a szint, amikor a kerti bútor, a könnyebb tárgy vagy akár egy rosszul rögzített reklámtábla is kellemetlen meglepetést okozhat. Nem világvége, persze, de az efféle szeles időjárás mindig emlékeztet arra, milyen sérülékeny a hétköznapi rutinunk, ha a természet kicsit „odacsap”.

Hirdetés

Nem mindenhol egyforma a helyzet

A veszélyjelzést időközben frissítették is, és az ország északkeleti járásaira már riasztást adtak ki. Ez arra utal, hogy ott a helyzet nem pusztán elméleti kockázat, hanem valós, rövid időn belül jelentkező meteorológiai esemény lehet, amelyre érdemes odafigyelni.

A nap hőmérsékleti szempontból sem lesz egységes. Délutánra általában 16 és 21 fok közé emelkedik a hőmérséklet, de északkeleten ennél hűvösebb maradhat az idő, estére pedig 2 és 12 fok közé csökken a levegő hőmérséklete.

Hirdetés

Ez a fajta hirtelen váltás sokak számára nemcsak kellemetlen, hanem kifejezetten megterhelő is lehet. Az időjárás ugyan gyakran tűnik afféle háttérdíszletnek, de egy ilyen frontnál nagyon is főszerepbe kerül, és nem csak a közlekedés vagy a szabadtéri programok miatt.

Akiket különösen megviselhet a front

A vasárnapi hidegfront a szakemberek szerint főként az idősebbeket, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élőket viselheti meg jobban. Emellett a mozgásszervi panaszokkal küzdők is erősebben érezhetik a változást, és gyakoribbá válhatnak a görcsös, keringési vagy idegrendszeri tünetek.

Hirdetés

A meteogyógyászati megfigyelések régóta jelzik, hogy a frontérzékenység nagyon is valós jelenség. Ahogy azt tömören sokszor megfogalmazzák: „nem az időjárás betegít meg, hanem felerősíti azt, amivel a szervezet amúgy is küzd.” Ez a mondat most különösen találó, mert a hirtelen lehűlés és a viharos szél együtt valóban próbára teheti a szervezetet.

Itt érdemes egy kritikai megjegyzést is tenni: a figyelmeztetések sokszor elvesznek a napi hírzajban, és az emberek hajlamosak rutinból átpörgetni őket. Pedig a citromsárga jelzés nem afféle díszlet vagy meteorológiai cicoma, hanem praktikus információ, ami adott esetben segíthet elkerülni kisebb-nagyobb bajokat.

Hirdetés

Mire érdemes figyelni a nap folyamán?

A legerősebb széllökések a nap első felében és délelőtt lehetnek jellemzők, majd délutántól fokozatosan veszít erejéből a légmozgás. Ez némi megnyugvást hozhat, de addig sem árt körültekintőnek lenni, főleg a nyílt, kitett területeken, vízpartokon és magasabban fekvő részeken.

A Balaton térsége például külön említést kapott az előrejelzésben, ami nem véletlen. Egy tóparti séta ilyenkor lehet ugyan festői és szinte katartikus élmény, de a viharos széllökések miatt könnyen kellemetlenné válhat, főleg azoknak, akik nem készülnek réteges öltözettel vagy alábecsülik a front erejét.

Hirdetés

Összességében tehát egy alapvetően napos, ám csípős fordulatokat tartogató vasárnapra van kilátás. A hidegfront nem bénítja meg az országot, de elég karakteres ahhoz, hogy ne kezeljük félvállról.

A tanulság talán egyszerű, mégis fontos: attól, hogy kisüt a nap, még simán lehet zord a nap hangulata. Néha pont az ilyen rapszodikus időjárás emlékeztet rá, hogy érdemes egy pillanatra lassítani, megnézni a figyelmeztetéseket, és nem vagánykodni a széllel — mert az bizony most nem viccel.

Hirdetés

A tartalom előállítása során mesterséges intelligenciát is alkalmaztunk.

Hirdetés