A csalók már a bankok telefonszámát is használják: ebből tudhatod, hogy átvernek

Az utóbbi években egyre nehezebb felismerni, ha telefonos csaló próbál átverni minket. Ezek a bűnözők egyre kifinomultabb technikákat alkalmaznak, gyakran mesterséges intelligenciát és fejlett technológiát is bevetve. Hazánkban is egyre több áldozatot ejtenek, különösen az idősebb korosztály körében, akik kevésbé vannak tisztában az újabb csalási módszerekkel.

Hirdetés

A telefonos csalás egyik leggyakoribb formája a **spoofing**, amely során a bűnözők meghamisítják a hívószámot, amely a telefonunk kijelzőjén megjelenik. Gyakran bankok ügyfélszolgálati számát használják, így a hívott fél azt hiheti, hogy egy hivatalos ügyintézővel beszél. Az áldozatok sokszor gyanútlanul megadják személyes adataikat, bankszámla- és bankkártyaadatokat, amelyekkel a csalók visszaélhetnek.

A csalók célja általában, hogy pénzt utaltassanak el az áldozatokkal, vagy olyan információkat szerezzenek meg, amelyek segítségével az interneten tudják használni az érintett bankszámláját. Gyakori, hogy sürgősnek állítják be a helyzetet, például azt mondják, hogy azonnali intézkedés szükséges egy feltört bankszámla miatt.

Hirdetés

Az OTP Bank, Magyarország egyik legnagyobb pénzintézete, különösen gyakori célpontja a csalóknak, mivel ügyfélkörében sok nyugdíjas található. Éppen ezért a bank részletes információs oldalt hozott létre a csalások felismerésére és bejelentésére. Ezeket az információkat minden ügyfélnek ajánlott átnézni, hogy felkészültebb legyen.

Fontos, hogy senki se adja meg a bankkártyája PIN-kódját, CVV-kódját vagy online banki hitelesítési adatokat telefonon keresztül. A banki ügyintézők sosem kérnek ilyen adatokat telefonon, ezért az ilyen jellegű kérés mindig gyanús.

Hirdetés

Ha valaki gyanús hívást kap, soha ne utaljon pénzt azonnal, és ne tegyen eleget sürgető kérésnek. Érdemes megszakítani a hívást, majd hivatalos elérhetőségen visszahívni a bankot.

Összegzésképpen, a telefonos csalások elkerülése érdekében a legfontosabb a tudatosság és az óvatosság. Ne dőljünk be a sürgető kéréseknek, és minden esetben ellenőrizzük a hívás valódiságát hivatalos forrásokon keresztül. Az OTP által nyújtott tájékoztatók segítenek a veszély felismerésében és elkerülésében, de az első lépés mindig a mi éberségünk.

A borítókép illusztráció!

Hirdetés

Hirdetés