A laborleleteken szereplő tumormarkerek rövidítései fontos jelzőszámok lehetnek a daganatos elváltozások felismerésében. Ezek a markerek speciális fehérjék, antigének vagy hormonok, amelyek normál körülmények között alacsony szinten vannak jelen a szervezetben, de bizonyos daganatok hatására megnövekedhet az értékük. Bár önmagukban nem alkalmasak szűrésre, a daganatok kezelésében és követésében meghatározó szerepet játszanak. Az alábbiakban bemutatunk tíz gyakori tumormarkert, amelyek megjelenhetnek a leleten.
Hirdetés
**AFP (alfa-foetoprotein)**
Az AFP leginkább a máj, a here és a petefészek daganataival áll kapcsolatban. Emelkedett szintje májrákra vagy here-, illetve petefészekdaganatra utalhat, de krónikus májbetegségek, például májgyulladás is megnövelheti az értékét. Főként a daganatterápiák hatékonyságának követésére használják.
**CA 125 (cancer antigén 125)**
Ez a marker főleg a petefészekrákra jellemző, de jóindulatú elváltozások, például endometriózis is növelheti az értékét. A petefészekrák diagnosztizálása és kezelése során fontos szerepet játszik, de mindig más vizsgálatokkal kombinálják.
Hirdetés
**CA 15-3 (cancer antigén 15-3)**
Elsősorban az emlőrákokhoz kapcsolódik, és a betegség nyomon követésére szolgál. Az áttétek megjelenésének előrejelzésében is segíthet. Az emlődaganatok kezelése során ennek a markernek a szintje iránymutató lehet.
**CA 19-9 (cancer antigén 19-9)**
Ez a marker leggyakrabban hasnyálmirigyráknál emelkedik meg, de gyomorrákban is növekedhet az értéke. A diagnózis felállításában és a kezelés követésében játszik szerepet.
Hirdetés
**CEA (carcinoembryonalis antigén)**
A CEA több különböző daganat esetén emelkedhet meg, például vastagbélrák, tüdőrák, májrák vagy hasnyálmirigyrák esetében. A dohányosoknál és krónikus gyulladásos betegségekben is növekedhet, ezért más markerekkel együtt vizsgálják.
**HCG (humán chorion gonadotropin)**
A HCG hormon normál körülmények között a terhesség alatt emelkedik meg, de ha nem terhes nőknél vagy férfiaknál magas, daganatos betegségre, például here-, petefészek- vagy emlőrákra utalhat. Az egyik legfontosabb marker egyes daganatok kimutatásában.
**PSA (prosztataspecifikus antigén)**
A PSA a prosztatában termelődő fehérje, amelynek megemelkedett szintje prosztatarákra utalhat, de prosztatagyulladás vagy jóindulatú prosztata-megnagyobbodás is okozhatja az érték növekedését. A prosztatarák szűrésében és követésében kiemelkedő szerepet játszik.
Hirdetés
**SCC (squamous cell carcinoma antigén)**
Ez a marker a laphámsejtes daganatokra jellemző, például fej-nyaki, tüdő- vagy méhnyakrákok esetén emelkedhet meg. A betegség követésére használják, különösen az áttétek nyomon követésében.
**TPA (szöveti polipeptid antigén)**
A TPA marker a tüdőrák és a hólyagrák jelenlétét jelezheti. Főként más tumormarkerekkel együtt vizsgálják, hogy pontosabb képet kapjanak a daganatos elváltozások aktivitásáról.
Hirdetés
**CYFRA 21-1**
Ez a marker elsősorban nem kissejtes tüdőrákokra jellemző. A betegség stádiumának és a terápiára adott válasznak a megítélésére használják. Magas értéke a daganat jelenlétére utalhat.
**Tanulság**
Összességében a laborleleteken szereplő tumormarkerek értékei önmagukban nem bizonyítják egyértelműen a daganatos betegséget. Ezek az anyagok azonban fontos jelzőszámok, amelyek segítenek a rákellenes terápiák hatékonyságának nyomon követésében és a daganatok kiújulásának megelőzésében. Minden esetben szükség van további vizsgálatokra, például képalkotó eljárásokra, hogy pontos diagnózist lehessen felállítani.