A gáztűzhelyek által okozott légszennyezés az egyik legjelentősebb beltéri egészségügyi kockázat. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy ezek az eszközök nemcsak rontják az otthonok levegőminőségét, hanem súlyos egészségügyi problémákhoz vezetnek, sőt, évente több tízezer halálesetért is felelősek. Az Egyesült Királyságban már tervezik, hogy az új építésű házakban betiltják a gáztűzhelyek telepítését, ezzel is csökkentve a veszélyt.
Hirdetés
A Jaume I. Egyetem kutatásai szerint a gáztűzhelyek által kibocsátott nitrogén-dioxid évente 40 ezer halálesetet okoz az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban. A szennyezés súlyosan károsítja a légzőrendszert, különösen a gyerekek körében, ahol évente 40 ezer új asztmás megbetegedést regisztrálnak. A rossz szellőzés és a hosszú főzési idő csak tovább növeli a károsanyag-koncentrációt.
Nemcsak az asztma, hanem súlyosabb betegségek is kapcsolódnak a gáztűzhelyekhez. A rendszeresen belélegzett nitrogén-dioxid növeli a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a korai halálozás kockázatát. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott légszennyezettségi határértékeket sok európai otthonban túllépik.
Hirdetés
A gazdasági hatások sem elhanyagolhatók. A korai halálesetek, a betegségek miatti munkakiesés és az egészségügyi költségek évente 180 milliárd eurós terhet rónak az Európai Unió és az Egyesült Királyság gazdaságára. Az elektromos főzőlapokra történő átállás jelentős költségmegtakarítást és egészségügyi előnyöket eredményezhetne.
Az átállás azonban nem mindenhol halad egyenletesen. Az Egyesült Királyság, Olaszország, Franciaország, Lengyelország, Magyarország és Románia esetében különösen sürgető lenne az elektromos tűzhelyek elterjesztése. A szigorúbb szabályozások és pénzügyi ösztönzők bevezetése létfontosságú lehet.
Hirdetés
Az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) szerint az elektromos eszközök használatának támogatása és a gáztűzhelyek kibocsátásának szigorúbb szabályozása életmentő lehet. Az ilyen intézkedések nemcsak az egészség megóvását szolgálják, hanem a klímavédelmi célok eléréséhez is hozzájárulhatnak.
Összegzésül elmondható, hogy a gáztűzhelyek használatának visszaszorítása elengedhetetlen az egészségügyi kockázatok és a gazdasági károk csökkentése érdekében. Az elektromos eszközökre való átállás az egyik leghatékonyabb megoldás, amely hosszú távon az emberek és a környezet javát szolgálja.