A Tolna vármegyei Decsen most nem a tavaszi idillről beszélnek az emberek, hanem egy különös, már-már baljós történetről. A Hársfa utcában ugyanis egy gólya olyan viselkedést produkál, amely a helyiek szerint teljesen kifordult a megszokott rendből: a madár rendszeresen nekimegy a parkoló autóknak, és ezzel egész utcányi lakót tart állandó készenlétben.
Első hallásra ez akár túlzónak is tűnhetne, csakhogy a környéken élők beszámolói szerint nagyon is valós problémáról van szó. Nem egyszeri, kurta incidens történt, hanem vissza-visszatérő jelenség, amely az elmúlt időszakban egyre súlyosabbá vált, és amely körül továbbra is több a talány, mint a biztos magyarázat.
Hirdetés
A madár ráadásul nem idegen a településen: évek óta ugyanarra a környékre érkezik költeni. Épp ez ad az ügynek némi hátborzongató felhangot, mert a korábban békésnek ismert gólya idén tavasszal mintha teljesen más habitust öltött volna, és különösen a csillogó, sötétebb autófelületekre kap rá.
Amikor a csendet fémes kopácsolás töri meg
Az egyik este a lakók hangos, fémes zajra lettek figyelmesek, és hamar kiderült, hogy a gólya egy parkoló járművet csépel a csőrével. A történet nem ott ért véget, hogy valaki megzavarta és továbbrebbent: a madár újra és újra visszatért, makacsul zaklatva ugyanazt az autót, mintha csak valami képzelt ellenféllel vívna reménytelen párbajt.
Hirdetés
A károk közben szemlátomást halmozódnak. A helyiek elmondása alapján már legalább nyolc-kilenc autó sérült meg, és akadt olyan kocsi is, amelyen tíznél is több elemet karcolt vagy ütögetett össze a madár csőre. Ez már nem afféle bosszantó kis malőr, hanem nagyon is kézzelfogható anyagi veszteség.
Íme egy videó, amiből további részleteket tudhatsz meg: (A cikk a videó után folytatódik!)
Hirdetés
A beszámolók szerint még a fedett beálló sem jelentett biztos menedéket. Többen jelezték, hogy nemcsak a saját autójuk, hanem ismerőseik járművei is megsínylették a szokatlan „légitámadást”, az összesített kár pedig már most milliós nagyságrendűre rúg. Magyarán: ez az egész nem vicces, bármennyire abszurdnak hangzik is.
Hirdetés
Mi állhat a furcsa viselkedés mögött?
A szakértői magyarázat szerint a jelenség nem teljesen légből kapott, még ha elsőre szinte szürreálisnak is hat. A költési időszakban a hím gólyák különösen érzékenyen őrzik a területüket, és a fényes, sötét felületekben gyakran a saját tükörképüket pillantják meg, amit vetélytársnak hihetnek. Innen már csak egy hajszál választja el az állatot az agresszív reakciótól.
Ahogy Konrad Lorenz etológus gondolatát gyakran idézik: „Az állatok viselkedése mögött rendszerint felismerhető ok húzódik meg.” Ebben az esetben is valószínű, hogy nem „őrületről”, hanem ösztönös területvédésről van szó, még ha a látvány a lakóknak finoman szólva is para.
Hirdetés
Persze létezik egy másik nézőpont is. Egyesek szerint nem biztos, hogy kizárólag a tükörkép váltja ki a támadásokat, felmerült ugyanis, hogy az idén kihelyezett úgynevezett gólyapelenka is megzavarhatta a madár megszokott környezetét. Ez egyelőre nem bizonyított, de érdekes háttérszál, amely tovább árnyalja ezt a bizarr históriát.
Védett madár, nehéz megoldás
A helyzetet különösen bonyolulttá teszi, hogy a gólya fokozottan védett állat. Vagyis nem lehet csak úgy odébb tenni, befogni vagy „elintézni” a problémát, bármennyire is szeretnének gyors, praktikus választ a károsultak. A megoldás jelenleg inkább a megelőzés irányából közelíthető meg.
Hirdetés
A szakemberek és a helyi figyelmeztetések alapján most leginkább az alábbi óvintézkedések jöhetnek szóba:
- az autók letakarása, különösen a fényes felületek elfedése,
- lehetőség szerint zártabb vagy kevésbé szem előtt lévő parkolóhely használata,
- fokozott figyelem a költési időszak kritikus heteiben,
- a rendellenes esetek jelzése az önkormányzat vagy az illetékes szervek felé.
Az ügy már az önkormányzathoz is eljutott, és figyelmeztető tájékoztatókat helyeztek ki a környéken. A lakókat óvatosságra intik, ami jól mutatja, hogy a történet túlnőtt a szomszédok közti anekdotázáson, és valós közösségi üggyé vált.
Hirdetés
Meddig tarthat a gólyadráma?
A remény most főként abban van, hogy a költési időszak lezárultával a madár indulatai is csillapodnak. Ha valóban a területvédő ösztön és a tükörkép okozza ezt a hebehurgya, mégis kártékony viselkedést, akkor jó esély van rá, hogy a következő hetek után lassan elül a vihar, és a Hársfa utca visszakap valamit a nyugalmából.
Mégis van ebben az egészben valami tanulságos és kicsit keserédes. Egy olyan állatról van szó, amelyet általában szerencsét hozó, kedves tavaszi jelképnek látunk, most viszont pörölycsapásként érkezett a hétköznapokba. Ettől lesz az ügy igazán nyugtalanító: ugyanaz a madár egyszerre lehet szeretett látogató és komoly bosszúság forrása.
Hirdetés
Személy szerint az a benyomásom, hogy ez a történet jól megmutatja, milyen törékeny az egyensúly ember és természet között. Néha elég egy csillanás egy autó oldalán, egy apró környezeti változás, és máris kész a galiba — nekünk pedig nem marad más, mint türelemmel, ésszel és egy kis leleménnyel kezelni a helyzetet.
A tartalom előállítása során mesterséges intelligenciát is alkalmaztunk.
Hirdetés
forrás: teol.hu