Sokan tapasztalják, hogy hajnal három és négy óra között hirtelen felébrednek, látszólag minden ok nélkül. Az éjszaka közepén történő felriadások gyakori jelenségek, és számos alvási tanulmány foglalkozik az okok feltárásával. Az ilyen időpontban történő ébredés nem feltétlenül betegség jele, sokkal inkább az alvás természetes mintázatához köthető.
Hirdetés
Greg Murray, az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem professzora szerint az emberek túlzottan aggódnak emiatt. Az éjszakai ébredés egy részben megszokott reakció, amelyet a testünk fokozatosan „beépít” az alvási szokásokba. Az alvás mélysége éjjel változik: az éjszaka második felében felszínesebb lesz, ami hozzájárulhat a gyakori ébredéshez.
A világjárvány hatása is szerepet játszik a jelenség növekvő elterjedésében. A stressz szintje ugyan nem közvetlen oka az ébredésnek, de hozzájárul ahhoz, hogy az ilyen ébredéseket tudatosabban észleljük. Még ha a felriadás nem is maga a stressz következménye, a magas stresszszint hozzájárulhat ahhoz, hogy ébredéskor azonnal aggodalmakra gondoljunk.
Hirdetés
Stephanie Romiszewski alvásfiziológus azt tanácsolja, hogy következetes napi rutinnal lehet enyhíteni a hajnali ébredések gyakoriságát. Például, ha minden nap ugyanabban az időpontban kelünk és fekszünk, akkor a szervezet alkalmazkodik ehhez, és idővel kevésbé lesz hajlamos a hajnali ébredésre.
Az alvási ciklusok természetesen váltakoznak, és az éjszaka közepén, a mély alvás és az ébredés közötti átmenet során ébredhetünk fel. Ha lefekvés előtt egy jegyzetfüzetbe írjuk le az aggodalmainkat vagy a következő nap teendőit, az segíthet az elmének megnyugodni.
Hirdetés
Összességében a hajnali ébredés nem feltétlenül problémás, hanem inkább az alvás természetes ciklusának része. Ennek tudatosítása, valamint a rendszeres napi rutin kialakítása csökkentheti az ébredések gyakoriságát, és segíthet a pihentetőbb alvás elérésében.