Sokan úgy gondoljuk, hogy elegendő tapasztalattal rendelkezünk ahhoz, hogy messziről kiszúrjuk a romlott ételt. Ez azonban nem mindig olyan könnyű, csupán az étel megjelenése, szaga vagy íze alapján.
Hirdetés
Íme néhány hiba, amelyek oda vezethetnek, hogy romlott étel kerül az asztalra:
1. Hús felolvasztása szobahőmérsékleten
Hirdetés
Lehetőleg a hűtőben vagy a mikróban olvasszuk ki a mélyhűtőből kivett húst, mert 5-60 fok közötti tartományban képesek a baktériumok a gyors szaporodásra.
2. A nyers hús mosása
Hirdetés
Egyre többször hallhatunk erről, hogy a nyers hús mosását kerüljük el! De miért? Egyrészt nem használunk vele, másrészt viszont átjuttathatjuk a húson lévő baktériumokat a konyhapultra vagy a konyhai eszközeinkre. Ez pedig fertőzésveszélyes lehet.
3. Lehűteni az ételt hűtőbe tétel előtt
Hirdetés
Mivel – ahogyan azt már említtettük – a baktériumok 5-60 fok között szaporodnak a leggyorsabban, a szakemberek azt javasolják, hogy ne hagyjuk kint két órán át az elkészített ételt, mielőtt a hűtőbe tennénk.
4. Megkóstolni az ételt, hogy kiderüljön, vajon romlott-e
Hirdetés
Ez a módszer működik a kevésbé veszélyes baktériumok esetében, és sokan hozzá is szoktunk. DE: a legveszélyesebb baktériumokat nem tudjuk felfedezni az étel íze alapján, viszont már kis mennyiségben is mérgezést okozhatnak. Ha gyanakszunk, hogy romlott az étel, egyszerűen dobjuk ki.
5. Megkóstolni a nyers tésztát
Ha nyers tojást tartalmaz a tészta, szalmonella baktérium lehet benne, de a tojás nélkül készített tészta is tartalmazhat E.coli baktériumot – vagyis csúnya fertőzéseket kockáztatunk. Az már egy másik kérdés, hogy a kockázatról tudva, de bízva annak alacsony esélyében, sokan vállalják azt.
6. Hűtőn kívül pácolni a húst és a halat.
Itt ismét a már ismertetett, kritikus hőmérsékleti tartományban esik a hús tárolása, és a baktériumok szaporodását szinte szándékosan bátorítjuk.
Hirdetés
7. Nem eléggé sütni át a húst vagy a halat
A nem megfelelően átsütött vagy átfőtt ételben nem feltétlenül pusztulnak el a baktériumok. Hogy a húst és a halat biztosan megfelelő mértékben át tudd sütni, használj húshőmérőt.
8. Kézmosás elmulasztása főzés előtt és után
Kerüljük el az esélyét, hogy épp a kezünkről jutnak kórokozók az ételbe. Jobb a biztonság!
9. Magas hőnek kitenni a mézet.
Hirdetés
Ez esetben nem a kórokozók elszaporodásától kell tartanunk, csupán attól, hogy a méregdrága, jó pénzen vett méz kevésbé fejti ki jótékony hatását, ha közvetlenül forró italba tesszük.
Hasznos volt? Ne felejtsd el megosztani, hogy a barátaid is tudjanak róla!