Az FTI utazási csoport, Európa harmadik legnagyobb utazásszervezője, komoly pénzügyi nehézségekkel küzd, amelyek végül csődhöz vezettek.
Hirdetés
Az előző hónapokban még remény volt arra, hogy szerkezetátalakítással megmenthető a cég, de a tőkehiány miatt mára elkerülhetetlenné vált a felszámolás. Az FTI Touristik csődje több ezer munkavállalót és utazót érint, köztük mintegy 1400 magyar utast is, akik pénzük után futnak.
A csődeljárás már júniusban elkezdődött, de azóta sem sikerült elegendő tőkét bevonni a vállalat megmentésére.
Hirdetés
A német szövetségi kormány a koronavírus-járvány idején még nyújtott jelentős pénzügyi támogatást, de a további segítségnyújtástól most elállt.
A müncheni kerületi bíróság már megkezdte a hivatalos fizetésképtelenségi eljárást az FTI ellen, amely több mint egymilliárd eurós adóssággal rendelkezik.
Hirdetés
A cég számos beszállítója előleget követelt, ami tovább növelte a pénzügyi nyomást. A vállalat alkalmazottainak fele elveszítheti állását, és nincs remény arra, hogy az egyes részlegek tovább működjenek. A hitelezők közül sokan szervezett utazók, akik a Német Utazási Biztosítási Alaptól kapnak kártérítést az elmaradt utazásokért.
A tanulság, hogy a turisztikai szektorban működő vállalatoknak folyamatosan szükségük van pénzügyi stabilitásra és megfelelő tőketartalékokra a váratlan helyzetek kezeléséhez.
Az FTI példája is mutatja, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság hosszú távú hatásai még mindig érezhetők. Az eset rávilágít a szigorúbb pénzügyi tervezés és a megfelelő kockázatkezelési stratégia fontosságára a turizmus területén.