Máthé Erzsi, a magyar színjátszás ikonikus alakja, 95 évesen hunyt el, és pályafutása példaértékű volt, ugyanakkor magánélete számos fájdalmas élménnyel volt tele. Több mint hat évtizeden át állt a színpadon, és egészen 84 éves koráig aktívan dolgozott. Számára a színház nem csupán munkahely volt, hanem az élete központja, mintha a családját is helyettesítette volna.
Hirdetés
Sajnos a magánéletében nem találta meg a harmonikus családi közeget, hiszen szülei ellentétes természetűek voltak, és húsz év házasság után elváltak. Édesanyja kemény és szeretetlen volt, ami mély nyomot hagyott Erzsi életében.
Máthé Erzsi két házasságot is kötött, de egyik sem hozta meg számára a boldogságot. Első férje, Szendrő József, a színiiskolai tanára volt, de a kapcsolatukban Erzsi nem talált szerelmet, és végül hét év után elhagyta őt.
Hirdetés
Második férjével, Kérő Lászlóval sem volt teljes a boldogság, még ha a maga módján szerették is egymást. Erzsi elhagyta a színházat, hogy vele tartson Marokkóba, de az idegen országban magányosan élt, végül hazatért, míg férje hét évig maradt Afrikában.
Élete legnagyobb tragédiája azonban gyermeke elvesztése volt. A kisfiú agyhártyagyulladásban hunyt el egyéves kora előtt, ami örökre fájó sebet hagyott Erzsi szívében. Az idő nem gyógyította be ezt a sebet, és egész életében hordozta a fájdalmat.
Hirdetés
A színésznő utolsó éveit visszavonultan, egészségügyi problémákkal küzdve élte, és bár félt a haláltól, leginkább amiatt aggódott, hogy öröksége jó kezekben marad-e.
A tanulság, hogy Máthé Erzsi élete a színház iránti elkötelezettségről és a személyes tragédiák okozta fájdalomról szólt. Munkássága örökre beíródott a magyar színháztörténetbe, de személyes boldogsága elérhetetlen maradt.
Máthé Erzsi, a magyar színjátszás kiemelkedő alakja, több mint hat évtizeden át tartó pályafutása során számos emlékezetes szerepet formált meg. Színházi karrierje Pécsen kezdődött, majd Budapesten folytatódott, ahol a Nemzeti Színház és a Vígszínház tagjaként is játszott.
Hirdetés
Kiemelkedő alakításai közé tartozik Csehov „Három nővér” című darabjában Olgának a megformálása, illetve Shakespeare „Othello”-jában Emilia szerepe. Továbbá Molière „Tartuffe”-jében Elmira, valamint Molnár Ferenc „Liliom”-jában Muskátné szerepe is emlékezetessé tette őt a színpadon.
Máthé Erzsi hangját és karakterformáló tehetségét nemcsak a színházban, hanem számos magyar filmben és televíziós produkcióban is megcsodálhatták a nézők. Jellegzetes, erőteljes színpadi jelenléte, valamint mélyen átélt alakításai miatt méltán tartják a magyar színháztörténet egyik legnagyobb színésznőjének.
Hirdetés
Érdemes megnézni ezt az interjút a csodálato színésznővel, amely az utolsó éveiben készült:
Az életének tragédiái és küzdelmei emlékeztetnek arra, hogy a külső sikerek mögött sokszor belső harcok húzódnak meg, amelyeket az idő sem képes teljesen eltüntetni.
Nyugodjon békében!
A borítókép illusztráció