Az elmúlt időszakban a MÁV-START jelentős sikereket ért el a bliccelők elleni küzdelemben, ami a jegy nélküli utazók számára komoly pénzügyi következményekkel járt. Az idei évben a vállalat rekordösszegeket hajtott be azoktól, akik megpróbálták elkerülni a fizetést, ami jól mutatja a követelésbehajtási csoport hatékonyságának növekedését és a pótdíjak emelkedését.
Hirdetés
Volt, akitől több, mint 100 ezer forintot hajtottak be, és az összegszerűségekből még az a mellbevágó tény is kiderült, hogy aki nem vigyáz, annak akár a lakása, háza is rámehet a bliccelésre.
Az idei július különösen kiemelkedő hónap volt, hiszen a MÁV-START több mint 15,2 millió forintot szedett be a bliccelőktől, ami új rekordnak számít.
Hirdetés
A korábbi legmagasabb összeg, amit egy hónap alatt sikerült behajtani, 13,3 millió forint volt, amelyet 2020 márciusában regisztráltak. Az is hozzájárult a júliusi rekordhoz, hogy egyes bliccelők esetében a behajtott összeg meghaladta a 100 ezer forintot.
Az idei év első felében a bliccelők elleni szankciók is eredményesek voltak, hiszen januártól júliusig összesen 80 millió forintot sikerült behajtani, ami 40 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Hirdetés
A pótdíjak jelentős emelése szintén szerepet játszott a magasabb összegek beszedésében: míg korábban 8 ezer forint volt a pótdíj, mostanra ez 25 ezer forintra nőtt, és aki tovább halogatja a fizetést, az 50 ezer forintos büntetésre számíthat.
A tanulság egyértelmű: a bliccelés nemcsak rövid távon, hanem hosszabb távon is komoly pénzügyi terheket jelenthet. Ha valaki nem rendezi időben a tartozását, a helyzet akár jogi útra is terelődhet, ami extrém esetben az ingatlan elvesztéséhez is vezethet.
A fizetési fegyelem tehát nemcsak elkerülhetetlen, hanem elengedhetetlen is.