Nagyon sokat olvashatunk arról, hogy mik azok az élelmiszerek, szokások, amelyek károsak az emberi szervezet számára, és melyek azok, amik hasznosak. Most egy kicsit más megvilágításból nézzük a dolgokat, mégpedig abból a szempontból, hogy mi a jó az agyunknak, hogy az ideálisan működjön, és minél tovább egészségesen, megfelelően biztosítsa szervezetünkben annak létfontosságú funkcióit.
Hirdetés
Ki tudná jobban az agy sebész professzornál, Alexandru Vlad Ciureanál, hogy mi jó az emberi agynak?! Hosszú évtizedekig dolgozott sebészként, és több mint 20 000 agyműtét van már mögötte.
Ahogyan a Professzor mondja, először is, nemcsak a táplálkozásban kell keresni azokat az okokat, amelyek segíthetnek az agyunknak egészségesen maradni, nagyon fontosak az olyan szokások, mint a kellő mennyiségű emberi kommunikáció. Ez elsőre viccesen hangzik, de így van! Ha elszigeteltségben tartjuk magunkat, és csak a közösségi média oldalakon kommunikálunk más emberekkel, az épp olyan romboló az agyunk számára, mint amilyen a dohányzás, a mozgásszegény életmód a vagy pedig a túlzott zsírfogyasztás.
Hirdetés
A Professzor igen fontosnak tartja, hogy a reggeleket mindig légzőgyakorlatokkal és két pohár vízzel indítsuk, annak érdekében, hogy beindítsuk a szervezetünk működését, és eltávolítsuk az éjszaka során felhalmozódott salakanyagokat.
Az agy bár más üzemmódban működik éjszaka, de az agyunk alvás közben is könnyen megtalálhatja a megoldást olyan problémáinkra, amelyekre ébren teljesen hiába kerestük a választ.
Hirdetés
A Professzor elmondta, hogy az agynak két igazán aktív időszaka van az ébrenlét során, az egyik a késő délelőtti, a másik pedig a késő délutáni. Az étkezések között is éppen ezért a reggeli a legfontosabb, ezt követő sorrendben pedig az ebéd, de nem szabad túlterhelnünk a szervezetünket túlzott táplálék bevitellel.
Az agysebész azt javasolja, hogy igyunk minél kevesebb alkoholt, amennyiben egészséges és hatékony agyműködésre vágyunk. Igyunk azonban minél több, lehetőleg nem hideg és nem túl meleg vizet.
A húsok fogyasztását általában javasolja minimális szintre szorítani, ám ezek közül a leginkább még mindig a csirke, pulyka illetve hal fogyasztását ajánlja, a zsíros húsokat lényegesen kevésbé. Bár a húsfogyasztásra vonatkozóan leírtak nem jelentenek túl jó hírt az ínyenceknek, az már annál inkább, hogy a professzor ajánlja a keserű csokoládé fogyasztását: minél magasabb kakaó tartalommal rendelkezik az adott termék, annál kedvezőbb az agyunk számára.
Hirdetés
Bár az agy nem szereti a zsírt, rajong az édességekért. Azonban mindig olyan édességeket válasszunk, amelyeknek a lehető legalacsonyabb a cukor tartalma, és különösen kerüljük el a szénsavas, cukrozott italok fogyasztását!
Alexandru Vlad Ciurea professzorral több interjú is elérhető a Youtube.com videómegosztón. aki érti a professzor anyanyelvét (román nyelv) annak megéri azokat is megnézni.
Hirdetés
Hasznosnak találtad? Akkor ne felejtsd el megosztani, hogy ismerőseid, barátaid is olvashassák!
Források: a cikk elsősorban a professszorral készült, a youtube videómegosztón látható interjúk és a filantropikum.com portál cikke alapján készült.