Az autóvezetés során sok szokásos cselekvést végzünk anélkül, hogy belegondolnánk azok veszélyeibe. A dohányzás az egyik ilyen, amit sokan még mindig természetesnek tartanak a volán mögött. Bár Magyarországon már felmerült ennek tilalma, a szabályozás még nem szigorodott meg ebben a kérdésben.
A jelenlegi magyar KRESZ-ben nincs kifejezett tiltás a dohányzásra vonatkozóan vezetés közben. Ez ellentétben áll a kézben tartott telefon használatával, amelyre már komoly büntetéseket szabnak ki. Egyre több országban azonban napirenden van a dohányzás korlátozása az autókban, hogy biztonságosabbá tegyék az utakat.
Hirdetés
Németországban javaslatot tettek, hogy szigorúbb szankciókat kellene alkalmazni az autóban dohányzókra. Hasonló intézkedéseket mérlegelnek Hollandiában és Lengyelországban is. Ezek az országok az egészségügyi kockázatokra és a figyelemelterelő hatásokra hívják fel a figyelmet, amelyeket a cigarettázás okozhat vezetés közben.
Számos európai ország már komoly lépéseket tett a dohányzás visszaszorítására az autókban. Ezzel nemcsak a vezetők, hanem az utasok, különösen a gyerekek védelmét is biztosítják. Az ilyen tilalmak célja, hogy a közlekedés minden résztvevője számára biztonságosabb legyen.
A dohányzás közbeni vezetés tehát egyre több helyen válik tiltottá. A jövőben elképzelhető, hogy Magyarország is követni fogja ezeket a példákat, hiszen a biztonságos közlekedés mindannyiunk közös érdeke.