Egyre nagyobb figyelem övezi az aszpartám nevű mesterséges édesítőszert, amelyet számos élelmiszerben és italban használnak világszerte. A közelmúltban több szervezet és fogyasztóvédelmi csoport is felszólalt a betiltása mellett, mivel egyre több tudományos kutatás utal egészségügyi kockázataira.
Hirdetés
A Foodwatch, a francia Cancer League és a Yuka mobilalkalmazás mögött álló cég közösen indított petíciót az Európai Bizottságnak és az EU tagállamainak címezve, amelyhez már több mint 45 millióan csatlakoztak. A petíció célja, hogy elérjék az aszpartám teljes körű betiltását az Európai Unióban.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023 júliusában „valószínűleg rákkeltő” kategóriába sorolta ezt az édesítőszert, ami még nagyobb figyelmet irányított a kérdésre. Bár az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) korábban biztonságosnak minősítette az anyagot, az újabb kutatások kétségbe vonják ezt az álláspontot.
Hirdetés
Az aszpartámot az 1980-as évek óta használják széles körben, főként cukormentes üdítőkben, rágógumikban és egyéb élelmiszerekben. Jelenleg több mint 2500 különböző termékben található meg Európában. A fogyasztók körében azonban egyre nő az aggodalom, különösen a potenciális egészségkárosító hatások miatt.
A Yuka mobilalkalmazás vezetője, Julie Chapon szerint a fogyasztók egyre tudatosabban választják meg az élelmiszereiket. A Yuka-felhasználók 95 százaléka már elkerüli az olyan termékeket, amelyekben vitatott összetevők találhatók. A cég célja, hogy a vásárlók tudatos döntéseikkel nyomást gyakoroljanak a gyártókra és a szabályozó hatóságokra.
Hirdetés
Egy friss felmérés szerint az európai lakosság 40 százaléka rendszeresen fogyaszt aszpartámot tartalmazó termékeket. Az adatok alapján különösen Spanyolországban, Belgiumban és Hollandiában népszerűek az ilyen termékek. A kutatás arra is rámutatott, hogy a fogyasztók többsége támogatná az aszpartám elővigyázatossági alapon történő betiltását, amíg nem bizonyosodik be egyértelműen a biztonságossága.
Az aszpartám körüli vita régóta tart, de a jelenlegi helyzetben úgy tűnik, hogy valódi változások jöhetnek. Az IARC (Nemzetközi Rákkutató Ügynökség) által megfogalmazott kockázatok miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik az Európai Bizottságra és az élelmiszeripari szabályozókra.
Jelenleg az ajánlott napi beviteli határérték 40 mg/testsúlykilogramm, ami egy 70 kg-os felnőtt esetében körülbelül 10-12 doboz cukormentes üdítő elfogyasztását jelentené. Bár ez nagy mennyiségnek tűnhet, a rendszeres fogyasztók esetében könnyen elérhető ez az érték.
Hirdetés
A Foodwatch és a Yuka által indított kampány célja, hogy az EU végre lépjen az ügyben. Egyelőre azonban az Európai Bizottság hivatalosan még nem reagált a petícióra. A következő hónapokban eldőlhet, hogy a politikai nyomás és a fogyasztók egyre hangosabb tiltakozása elegendő lesz-e az aszpartám végleges betiltásához.
A vita rávilágít arra, hogy a mesterséges édesítőszerek egészségügyi hatásait még mindig nem ismerjük teljes mértékben. Bár a szabályozó hatóságok korábban biztonságosnak nyilvánították az aszpartámot, a folyamatos kutatások és a növekvő fogyasztói aggodalmak egyre inkább arra mutatnak, hogy érdemes lenne újragondolni az édesítőszer használatát.