Durva: Így lopnak az önkiszolgáló kasszával

Az önkiszolgáló pénztárak terjedése az utóbbi években egyre elterjedtebbé vált számos üzletben, lehetőséget kínálva a vásárlóknak a gyors és kényelmes fizetésre.

Hirdetés

Azonban ez az újítás nemcsak a vevők, hanem a bolti tolvajok figyelmét is felkeltette, hiszen egyszerűbbé vált a termékek becsapása a rendszer segítségével. Egy brit felmérés szerint jelentős számú ember, pontosabban minden nyolcadik felnőtt vallotta be, hogy szokott trükközni az önkiszolgáló kasszáknál.

A legelterjedtebb módszer, amit sokan alkalmaznak, a „banántrükk” néven ismert. Ebben az esetben a vásárlók olcsóbb áruk, mint például gyümölcsök vagy zöldségek vonalkódját húzzák le a pénztárnál, miközben valójában drágább terméket visznek magukkal.

Hirdetés

Az ilyen jellegű csalások jelentős mértékben hozzájárultak a bolti lopások számának növekedéséhez Nagy-Britanniában, ahol az utóbbi időben rekordokat döntöget ez a jelenség. Az országban márciusig 443 995 bolti lopást jelentettek, ami 30%-os növekedést jelent az előző időszakhoz képest.

A statisztikák azt mutatják, hogy óránként körülbelül 50 ilyen bűncselekmény történik. Az áruházak eredetileg az önkiszolgáló pénztárakat a munkaerőköltségek csökkentésére vezették be, de ennek bevezetése gyakran a lopások számának drasztikus növekedését eredményezi.

Hirdetés

Érdekes módon az ilyen technológiákat használó boltokban a veszteségek aránya több mint kétszerese az iparági átlagnak, ami komoly kihívások elé állítja az üzleteket. Ez a tendencia azt mutatja, hogy az új technológiák bevezetésekor a biztonsági intézkedések folyamatos fejlesztése elengedhetetlen, hogy megakadályozzuk a csalások elharapózását.

Az önkiszolgáló pénztárak előnyei mellett ugyanis a megfelelő védelem és ellenőrzés nélkül növekvő biztonsági kockázatot is jelentenek, ami hosszú távon károsíthatja az üzletek pénzügyi eredményeit és hírnevét is.

Hirdetés

Hirdetés