A színház és film világában kevés olyan név akad, amely annyira mély nyomot hagyott volna a magyar kultúrában, mint azé a színészé, aki a Hyppolit, a lakáj című film főszereplőjeként vált legendává. Bár a reflektorfényben töltött évei alatt a közönség szívét meghódította, élete végül mégis tragikus körülmények között zárult.

Hirdetés

A színész, akinek keresete még a korabeli miniszterelnök fizetését is túlszárnyalta, hintón járta Budapest utcáit, és élete a luxusról szólt. Míg a színpadon a nevetés volt a védjegye, addig a magánéletében keserűség és nyers modor jellemezte.

Nem volt szűkében a női rajongóknak sem, akiket olykor hirtelen és kritikus megjegyzései sem riasztottak el. Kétszer is házasodott, de a könnyűvérű hölgyek is gyakran kísérték. Azonban a mértéktelenség minden területen jelen volt az életében, és végül ez okozta a vesztét.

Hirdetés

A második világháború évei különösen nehéz időszakot jelentettek számára. 1943-ban elvesztette szeretett lányát, Marikát, és nem sokkal később testvére, Géza is életét vesztette Budapest ostroma alatt. Mindeközben a hitelezők is egyre inkább szorongatták, és ahogy a barátai elfordultak tőle, szinte teljesen egyedül maradt.

Forrás: YouTube.com

Hirdetés

 

Mindössze egyetlen vigasztaló társ maradt mellette: hűséges kutyája. Ezt a 14 éves máltai pincsit annyira szerette, hogy saját kezűleg készített neki egy kis lépcsőt, amikor az már nem tudott felugrani az ágyra. Ez a gesztus jól tükrözi a színész érzékenyebb oldalát, amelyet kevesen ismertek.

1944-re állapota jelentősen romlott, és miután lakása bombatalálatot kapott, kénytelen volt egyetlen szobában meghúzni magát. Az újságokban sokakat meglepett, amikor az egykor ünnepelt színész kiadó szobát keresett. A háború után próbált új életet kezdeni, de már késő volt.

Betegségei, különösen a súlyos cukorbetegség, végül legyőzték. A Fasor szanatóriumban hunyt el 1945. augusztus 1-jén, mindössze 62 évesen. Az orvosok már nem tudtak rajta segíteni, az üszkösödés miatt amputálni kellett volna a lábát, de úgy ítélték meg, hogy nem élne túl egy ilyen beavatkozást.

Hirdetés

A színész temetése is szomorú képet festett: alig néhányan jelentek meg a szertartáson. Az egykor ünnepelt sztár életének végére a magány és a nélkülözés vetett fájdalmas árnyékot. Csak halála után, a hagyatéka miatt kezdtek újra érdeklődni iránta egykori feleségei és édesanyja. Csortos Gyula életútja így az emlékezetben marad, mint a hírnév és a végzetes magány kettősségének szomorú példája.

Hirdetés

Neked ajánljuk