Figyelmeztet a szakember: Mindössze egyetlen hét alatt leromlik az emlékezőképességed, ha ezt fogyasztod!

Az emlékezetünk képessége arra, hogy múltbeli információkat idézzünk fel, nagyban függ az életmódunktól, beleértve az étrendünket is. A rövid távú, hosszú távú és munkamemória egyaránt kulcsszerepet játszik a mindennapi életben, legyen szó egyszerű számok megjegyzéséről vagy összetett gondolatok feldolgozásáról. Azonban kutatások bizonyítják, hogy amit eszünk, az jelentősen befolyásolja, milyen hatékonyan működnek ezek a folyamatok.

Hirdetés

Pozitív példaként említhető a kékszőlő-lé és az áfonya rendszeres fogyasztása, amelyről bebizonyosodott, hogy javítja a memóriát. Idős embereknél napi fél liter kékszőlő-lé 12 hét alatt mérhetően növelte az emlékezőképességet. Hasonló hatást figyeltek meg gyermekeknél is, akik naponta 240 gramm áfonyát fogyasztottak, és a szavak visszaidézése során kimagasló teljesítményt nyújtottak.

A bogyós gyümölcsökben található antioxidánsok, mint a polifenolok, javítják az agyi vérkeringést és az érfalak rugalmasságát, ami több oxigént és tápanyagot biztosít az agy számára. Hasonló pozitív hatást fejt ki a zöld tea, amely hosszú távú fogyasztás esetén nemcsak a memóriát javítja, hanem csökkenti a kognitív hanyatlás kockázatát. A minimum 70% kakaótartalmú étcsokoládé is segíti az agyműködést, köszönhetően vérkeringést fokozó hatásának.

Hirdetés

Ezzel szemben a finomított élelmiszerekben gazdag étrend már rövid távon is károsíthatja a memóriát. Egy kutatás során 110 egészséges alany étrendjét cserélték le magas cukor- és zsírtartalmú ételekre, például gofrira és gyorséttermi menükre. Már négy nap után jelentkeztek tanulási és memóriazavarok, ami rávilágít arra, hogy az ilyen táplálkozás milyen gyorsan rontja a kognitív teljesítményt.

Az ilyen étrend hosszú távon a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór kockázatát is növelheti. Azonban jó hír, hogy fokozatos étrendváltással, például gyümölcsök és zöldségek bevezetésével sokat tehetünk az emlékezetünk megőrzéséért.

Hirdetés

A tanulság az, hogy az étrendünk nemcsak a fizikai, hanem a szellemi egészségünkre is kihat. A tápanyagokban gazdag élelmiszerek rendszeres fogyasztásával hosszú távon is megőrizhetjük memóriánkat és kognitív képességeinket.

Oldalunk célja, hogy támogassa az Ön tájékozódását, ugyanakkor konkrét orvosi tanácsot nem tartalmaz. Kérjük, konkrét orvosi problémáival és panaszaival mindig forduljon kezelőorvosához! Weboldalunk és szerkesztőink nem vállalnak felelősséget az egyéni esetekkel kapcsolatosan. Tanácsaink elsősorban a megelőzést (prevenciót), illetve az információs célt szolgálják. Betegség esetén mindenképpen keressen fel orvost, és kövesse az általa adott útmutatásokat!

Hirdetés

Hirdetés