Ha valaki ezt a hangot adja ki, már csupán órái vannak hátra…

Természetes, hogy a többségünk nem akarja előre tudni, hogy mikor ér véget azt életünk, mert addig is szeretnénk nyugodtan élni és élvezni a pillanat szépségeit.

Hirdetés

Ám vannak kivételek: amikor egy hozzátartozónk élete közelít a végéhez, érhető, ha szeretnénk tudni, hogy az utolsó óráit éli, mert mindenképp mellette akarunk lenni, hogy a lehető legkellemesebb és leginkább szeretetteli emlékekkel távozhasson a földi világból.

Azok az ápolók, akik olyan kórházi osztályon dolgoznak, ahol életük végéhez közeledő betegek fekszenek, már nagy biztonsággal meg tudják mondani, hogy melyik beteg az, aki másnap már sajnos nem fog felébredni.

Hirdetés

Ezek a betegek sokszor egy haláltusának nevezhető állapotába kerülnek, amikor a szívműködés és a keringés is lassul, a beteg érzékei tompulnak, amely sok esetben odáig mehet el, hogy a páciens már alig érzékeli a külvilágot.

A légzés lelassulása, vagy kimaradása miatt a haldokló ember egy szokatlan, sikító hangot adhat ki. Ez a hátborzongató hang sajnos már arra figyelmeztet, hogy közel a végső óra.

Hirdetés

Ez a halálküzdelem fázis általában egy napig tart, de egyénenként változó. Csökken az étvágy, a haldokló beteg alig kívánja folyadékot, hallucinálhat, és sokkal aluszékonyabbá válhat. Már nem szívesen kel fel az ágyból, búcsúzkodni kezd a szeretteidtől.

Sajnos ilyenkor semmi mást nem tehetünk, mint hogy megbízunk az egészségügyi személyzetben, illetve szeretettel fordulunk a haldokló felé, hogy félelmét csillapítsuk, és utolsó óráiban mellette legyünk és fogjuk a kezét!

A fentiek célja kizárólag az ismeretterjesztés, azok nem minősülnek orvosi diagnózisnak, és természetesen nem is helyettesíthetik azt. Mindig érdemes óvakodni attól, hogy laikusként a szakember feladatkörébe tartozó következtetést vonjunk le a korlátozottan rendelkezésre álló információk alapján.

Hirdetés

 

Hirdetés