A beutalók érvényessége kulcsfontosságú kérdés az ingyenes orvosi vizsgálatok igénybevételénél. Egy háziorvos vagy szakorvos által kiállított beutalót egy meghatározott időn belül fel kell használni, különben elveszítjük az ingyenességre való jogosultságunkat. Ezt a szabályt sokan nem ismerik, pedig a laborvizsgálatok költségeit a társadalombiztosítás csak érvényes beutalóval fedezi.
Hirdetés
A 217/1997. (XII. 1.) Kormányrendelet szerint a legtöbb beutaló érvényességi ideje 90 nap. Az időpontfoglalást kell ezen határidőn belül megtenni, nem magát a vizsgálatot, így ha 90 napon belül időpontot kérünk, a vizsgálat később is megtörténhet.
Az időpontfoglalás többféleképpen is megoldható: telefonon, e-mailben, személyesen vagy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Téren (EESZT) és az EgészségAblak mobilalkalmazáson keresztül.
Hirdetés
Fontos tudni, hogy a tb-támogatott laborvizsgálatokra vonatkozó szabályozás háziorvosokra és szakorvosokra eltérően vonatkozik. A háziorvosok nem kérhetnek minden vizsgálatot tb-támogatással, például a PSA-, D-vitamin-, inzulinszint- vagy bizonyos pajzsmirigyvizsgálatok (anti-TPO, T3, T4) nem írhatók fel térítésmentesen. Ezen vizsgálatok esetében a páciensek csak szakorvosi beutalóval kaphatnak támogatást.
A várandósgondozási könyv kiemelt eset, mivel az ebben előírt vizsgálatokra a beutalók 300 napig érvényesek. Ebben az esetben a könyv maga szolgál beutalóként, így az érvényesség a kiállítás napjától számítódik.
Hirdetés
Összefoglalva: mindenképpen figyeljünk a beutalók érvényességi idejére, hogy elkerüljük a vizsgálatokért fizetendő pluszköltségeket. Ha tudatosan ügyelünk az időpontfoglalás határidejére, a szükséges laborvizsgálatok költségét megspórolhatjuk, és teljes mértékben kihasználhatjuk a társadalombiztosítás által nyújtott lehetőségeket.