A Győri Rendőrkapitányság egy új típusú banki csalás ügyében folytat nyomozást, amelyben egy álbankár közel 23 millió forintot csalt ki egy 64 éves sértett bankszámlájáról. A csaló banki felügyeleti szakembernek adta ki magát, és telefonon vette fel a kapcsolatot az áldozattal, figyelmeztetve őt egy állítólagos szokatlan tranzakcióra a számláján.
Hirdetés
A csaló ezután egy hamis rendőrt kapcsolt, aki utasította a sértettet, hogy töltse le az AnyDesk alkalmazást, melynek segítségével a csalók megszerezték az áldozat internetbankos adatait. Így teljes hozzáférést nyertek a számlához, és több részletben idegen számlákra utalták az összeget. A rendőrség kiemelte, hogy a nyomozás még folyamatban van, mivel ez egy szélesebb körű csalássorozat része lehet.
A csalók gyakran visszaélnek a rendőrség vagy bankok nevével, hogy az áldozatokat telefonon vagy e-mailben rávegyék, telepítsenek ismeretlen eredetű szoftvereket, például az AnyDesk programot. Ezzel az alkalmazással hozzáférnek az áldozat eszközeihez és adataihoz, amelyekkel könnyen kiüríthetik a bankszámlákat.
Hirdetés
A rendőrség azt tanácsolja, hogy legyünk óvatosak az ismeretlenektől érkező üzenetekkel és hívásokkal, és ne adjunk ki banki adatokat telefonon. Banki alkalmazottak soha nem kérik a netbank belépési adatokat, és nem adnak átutalási utasításokat sem.
A valódi bankok, ha gyanús pénzmozgást észlelnek, az ügyféllel együttműködve járnak el, és csak a konkrét tranzakció megerősítését kérik, minden esetben ügyfél-azonosítással. Fontos, hogy ismeretlen eredetű programokat soha ne telepítsünk, bárki is javasolja azt.
Hirdetés
Az eset rámutat arra, hogy mennyire lényeges a fokozott óvatosság és az információk hitelességének ellenőrzése. A megfelelő elővigyázatosság nélkül könnyen veszélybe kerülhetnek a pénzügyi adataink és a megtakarításaink.