Mindent tarra rág a brutális kártevő: hazánkban nincs egyetlen természetes ellensége sem

A japán cserebogár az egyik legveszélyesebb invazív faj, amely hamarosan Magyarországra is eljuthat. Az Ázsiai eredetű rovar Európában nem találkozik természetes ellenségeivel, így szinte akadálytalanul szaporodhat, és komoly mezőgazdasági károkat okozhat. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ezért arra kéri a lakosságot, hogy ha észlelik a bogarat, azt azonnal jelentsék be.

Hirdetés

Ez a kártevő több európai országban is felbukkant már, és komoly károkat okozott. Bár Magyarországon még nem találták meg, a helyzet bármikor változhat, hiszen a japán cserebogár gyorsan terjedhet a nemzetközi áruszállítással. Szlovéniában már észlelték a jelenlétét, ami figyelmeztetés lehet hazánk számára is.

A bogár Japánból származik, ahol természetes ellenségei kordában tartják a populációját. Európában azonban nem léteznek ezek az ellenségek, így a rovar akadály nélkül elszaporodhat. Lárvakorától kezdve jelentős károkat okoz a mezőgazdaságban, leveleket és érett gyümölcsöket fogyasztva. Főként alma, málna és szilva termesztése lehet veszélyben.

Hirdetés

A kifejlett japán cserebogarat viszonylag könnyű felismerni, zöld fémes fejéről és rézbarna szárnyfedőiről. Lárvaként azonban azonosítása csak mikroszkópos vizsgálattal lehetséges, ezért is nehéz védekezni ellene.

Nem a japán cserebogár az egyetlen invazív faj Magyarországon. A közelmúltban több más kártevő is megjelent, mint például a csipkéspoloskák és az olaszsáskák. Ezek is komoly veszélyt jelentenek az ország mezőgazdaságára és erdőire.

Hirdetés

A japán cserebogár elleni védekezés kulcsa a gyors felismerés és bejelentés, hiszen a kártevő elterjedése súlyos gazdasági következményekkel járhat. Fontos, hogy mindenki figyeljen, és ha észleli a rovart, időben jelezze a hatóságok felé.

Hirdetés