Természetesen minden mesterséges anyagnak megvannak az előnyei és (bár erre a legtöbben nem gondolunk szívesen) megvannak a hátrányai is.
Hirdetés
A polisztirollal való szigetelés méltán népszerű, mivel viszonylag olcsó (legalább is a konkurens technológiához, a kőzetgyapothoz képest), rugalmasan és gyorsan felhasználható, és nem csak jól szigetel, de esztétikai szempontból is előnyére válik az épületnek.
És akkor mik a hátrányai? Alexandru Hortopan építész vitathatatlanul szakértőnek számít a témában, és ő bizony jó pár hátrányt sorol fel a polisztirol szigetelésben történő felhasználása kapcsán. Érdemes ezeket is megfontolni:
Hirdetés
Hortopan kiemeli, hogy a polisztirol egyrészt káros az emberi egészségre, másrészt – mivel nem újrahasznosítható- káros a környezetünkre nézve is. Ezért Norvégiában és több más fejlett országban már betiltották a használatát.
De hogyan károsítja az emberi egészséget a polisztirol? A polisztirol szigetelés, elsősorban termopán nyílászárókkal együtt teljesen lehetetlenné teszi, hogy a ház „lélegezzen”. Jelentősen megnő a páratartalom, ami pedig megfelelő közeget biztosít a (penész)gombák, valamint más káros mikroorganizmusok elszaporodásához. A mérnök szerint az ilyen házban felnövő gyermekek jóval nagyobb eséllyel küzdenek légzőszervi megbetegedéssel, mint más gyermekek.
Hirdetés
A mérnök a polisztirol helyett a kőzetgyapotot javasolja. Bár az ára borsosabb, de mivel ez a vétel nyilvánvalóan hosszú távra szól, végül „behozza” az árát, mivel nem gyúlékony, jól hangszigetel és átereszti a párát is.
Forrás: filantropikum.com cikke nyomán
Neked mi a véleményed?