A munkahelyi ártalmak és az ezekkel összefüggő daganatos megbetegedések témája egyre sürgetőbbé válik Európa-szerte, és sajnos Magyarországon sem kerülhetjük el a jelenséget. Az Eurostat adatai szerint az elmúlt években jelentősen nőtt az olyan rákos esetek száma, ahol a munkavégzés során használt veszélyes anyagok játszottak közre.
Bár a statisztikák nem részletezik az egyes országokra lebontott adatokat, a trendek és a hazai szakértők szerint a magyar dolgozók is egyre inkább érzékelik a probléma súlyát – a Pénzcentrum cikkét szemlézzük.
Hirdetés
Az Európai Unió tagállamaiban 2013 és 2021 között számos olyan daganatos megbetegedést regisztráltak, amelyeket közvetlenül a munkahelyi körülmények okoztak. Különösen a tüdőrák és a belső szervek daganatai emelkednek ki a sorból. A szomorú valóság az, hogy Magyarországon évente több tízezer új daganatos esetet diagnosztizálnak, ami egy városnyi ember szenvedését jelenti.
Hirdetés
Dr. Nagy Marcell, igazságügyi foglalkozás-egészségügyi szakértő szerint nehéz egyértelműen összekapcsolni egy daganatos betegséget a munkakörrel. Bár vannak egyértelmű esetek – például az azbeszttel dolgozók tüdőrákja –, sokszor az összefüggés nem ennyire nyilvánvaló. Az eljárások során ritkán bizonyítják, hogy a munkakör közvetlenül okozta a betegséget, így a kártérítési perek is ritkák.
Szabó János, a Rákbetegek Országos Szervezetének elnöke is osztja a véleményt, hogy a genetikai hajlam és a környezeti hatások egyaránt befolyásolják a rák kialakulását. Az elnök szerint azonban, még ha örökletes tényezők is állnak a háttérben, a megelőzés fontos szerepet játszhat a kockázat csökkentésében.
Hirdetés
A szakértők egyetértenek abban, hogy a szűrővizsgálatok és a munkavédelmi intézkedések kulcsfontosságúak. Németország például szigorúan betartja a munkavédelmi szabályokat, de még ott sem lehet teljesen kizárni a foglalkozási eredetű daganatos megbetegedéseket. A következőkben néhány alapvető lépést mutatunk be, amelyekkel csökkenthetjük a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát:
- Rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatokon való részvétel.
- Munkavédelmi előírások szigorú betartása.
- Egészséges életmód fenntartása, beleértve a megfelelő táplálkozást és a rendszeres testmozgást.
- Stresszkezelési technikák alkalmazása a lelki egyensúly megőrzése érdekében.
Albert Schweitzer egyszer azt mondta: „Egészségünk igazi kincse, amit csak akkor becsülünk meg, ha már elvesztettük.” E gondolat ma is ugyanolyan érvényes, mint valaha.
Hirdetés
Bár a munkahelyi ártalmak és a daganatos betegségek összefüggése nem mindig nyilvánvaló, a megelőzés lehetősége mindannyiunk kezében van. Az egészséges életmód és a rendszeres orvosi ellenőrzések révén jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat. Az életünk minősége nagymértékben függ attól, hogy mennyire vagyunk képesek megvédeni magunkat a mindennapi veszélyektől. Végtére is, a megelőzés a legjobb gyógyszer.