A mai modern élet forma sokak számára azt jelenti, hogy munkanapokon akár nyolc órát vagy még többet ülünk íróasztalunknál, miközben a számítógépen dolgozunk, és a billentyűzet, valamint az egér használata gyakorlatilag folyamatos. Ennek hatására kézfejünk, csuklónk, és vázizom rendszerünk igen erős és visszatérő terhelésnek van kitéve, amely az emberi evolúció során egyáltalán nem megszokott hatás.
Hirdetés
Ha szokott fájni a csuklód, az könnyen lehet, hogy az úgynevezett alagút- szindrómát jelzi, amely a csukló kóros elváltozása. Arról van szó, hogy csontok között alagútszerű mélyedésben futnak az inak, amelyek ilyenkor megduzzadnak, és szorítják az alattuk futó középideget, ami az újak zsibbadásához, és sok esetben erős fájdalomhoz is vezethet.
Eleinte a tünetek még ártalmatlannak tűnnek, később viszont már a zsibbadás izomgyengeségbe mehet át, amely akár odáig juthat, hogy nem tudjuk megtartani a tárgyakat, és elejtjük azokat. A tünetegyüttes kialakulásához általában jelentős, illetve ismétlődő megerőltetés vezet.
Hirdetés
Amennyiben hasonló tünetekkel küzdünk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ugyanis ez a betegség kezelhető! A betegség stádiumától függően, akár ortézis viselésével, és kíméléssel is gyógyítható, ugyanakkor későbbi stádiumban, sok esetben már csak a lokális lézerterápia segít. Létezik műtét is, amennyiben még súlyosabbak a tünetek. Az alkalmazott kezelésről értelemszerűen a szakorvos dönt.
Ennél is fontosabb azonban a megelőzés: mindig figyeljünk a helyes testtartásra, amikor számítógép előtt dolgozunk, és időről időre álljunk fel a géptől, és egy kicsit tornáztassuk meg a tagjainkat.
Hirdetés
Néhány alapvető szabály, hogyan üljünk a gép előtt: a kijelző legyen szemmagasságban, felkarunk és alkarunk zárjon be derékszöget a billentyűzet előtt, semmiképpen se úgy legyen beállítva a munkaállomásunk, hogy a karjainkat felfelé kelljen nyújtanunk a pötyögéshez! Az egér a váll irányába helyezkedjen el, és az alkar teljes hosszában tudjon az asztallapon feküdni. Használjunk állítható háttámlájú irodai széket, lehetőleg ergonómikus fajtát, amely teljes derekunkat megtámasztja.
Van még egy jó kis eszköz, amelyet alkalmazhatsz a megelőzésben, ez pedig a csuklótorna, amely felszabadítja a csuklónkat a nyomasztó, folyamatos megerőltetés alól. Először is végezz körzést mindkét kezeddel, és mozgasd meg a csuklókat, ötször balra, majd ötször jobbra.
Ezután fogd meg jobb kezeddel a bal hüvelykujjad, húzd hátra finoman, egy nyomás jelentkezéséig. Tartsd meg így, míg 10-ig számolsz. Ismételd ezt ötször, majd cserélj kezet. Markolj meg egy kis gumilabdát, vagy stresszlabdát, és tartsd a szorítást 10 mp-en keresztül. Ezt is ötször kell ismételni. Ezután kinyújtod az ujjaid, ahogy csak tudod, és 10 mp-ig így hagyod, és ezt is ötször ismétled! Ennyi!
Hirdetés
Hasznos volt? Ne felejtsd el megosztani, hogy a barátaid is kipróbálhassák!
Fentiek információs célt szolgálnak, nem minősülnek orvosi javaslatnak! Betegség esetén fordulj orvoshoz! Jó egészséget kívánunk!