Az óraátállítás minden évben nagy vitákat generál, különösen Európában, ahol sok ország, köztük Magyarország is, alkalmazza a nyári időszámítást. Ennek lényege, hogy tavasszal egy órával előre állítjuk az órákat, majd ősszel vissza a téli időszámításra.
Hirdetés
Az idei őszi óraátállítás azonban kedvezőbb, mivel olyan napra esik, amely után sokaknak lesz idejük megszokni az új rendszert.
A következő óraátállításra 2024. október 27-én kerül sor, amikor hajnali 3 órakor vissza kell állítanunk az órákat 2 órára.
Hirdetés
Az idei októberi óraátállítás éppen az őszi szünet kezdetére esik, így a gyerekeknek – és természetesen a szülőknek is – lesz egy hetük arra, hogy hozzászokjanak az új időbeosztáshoz.
Az eredeti cél az energiahatékonyság növelése volt, hiszen több természetes fény felhasználásával csökkenteni lehetett a mesterséges világítás szükségességét. Az intézkedést széles körben az 1970-es évek energiaválsága idején vezették be Európában.
Hirdetés
Azóta azonban a világ sokat változott, és az energiafogyasztás csökkenése már nem olyan jelentős. A modern világítás és technológiai megoldások mellett a megtakarítás csekély mértékűvé vált.
Ennek ellenére, a nyári időszámítást sokan azért kedvelik, mert több világos órát biztosít a délutánokban, ami különösen a szabadidős tevékenységek szempontjából előnyös. A hátrányok azonban egyre nyilvánvalóbbak, különösen az emberi biológiai órára gyakorolt hatásai miatt.
A tavaszi átállás például gyakran okoz alvászavarokat, és egyes tanulmányok szerint nő a szívrohamok és közlekedési balesetek száma is az átállás időszakában. A modern világban egyre többen vetik fel a kérdést, vajon meddig érdemes még fenntartani ezt a rendszert.
Hirdetés
Az óraátállításról szóló vita tehát továbbra is aktuális, ám az idei ősz kényelmesebbé teheti a változást azzal, hogy a hétvégéhez közel esik, így több idő jut a megszokásra.