Nicolai Amosov világszerte ismert ukrán orvos a 2000-es években hunyt el, kutatási területe a szívsebészet mellett, az élettartam meghosszabbítása, illetve a tartalmas minőségi öregkor volt.
Hirdetés
Természetesen csak az a tudományos szaktekintély hiteles, aki éli is azt, amin dolgozik: az orvos 90 évet élt, és szinte utolsó percéig aktívan végezte kutatásait, mivel a gyakorlatban is remekül működtek az elvei, amelyeket aztán az utókorra hagyott:
1. számú alapelv: az egészség a természetes állapotunk
A legfontosabb az egészségünk megőrzése, illetve az a képesség, hogy visszanyerjük az egészségünket, amely leginkább a betegségek megelőzéséről szól. Bár Amosov hangsúlyozta, hogy fontos az orvostudomány, azonban senkinek nem javasolja, hogy kizárólag erre alapozza az egészségét: az orvosok gyógyítanak, és azt jól csinálják. DE: a megelőzés a legfontosabb. A testmozgást, a sportot az egészség alapjának tekintette.
Hirdetés
2. számú alapelv: az emberi betegségek többsége két alapvető okkal magyarázható
Nicolai Amosov szerint a lustaság (restség) és a mohóság (telhetetlenség) a két olyan főbűn, amelyek aláássák az emberi egészséget. Bár a betegségek egyes esetekben nem kerülhetőek el, azonban egy racionális életmóddal a betegségek jelentős része megelőzhető, és a legsúlyosabb lefolyás is jobb eséllyel küszöbölhető ki. Így jobb életminőség, és egészségesebb élet adatik nekünk.
3. számú alapelv: egészséges táplálkozás
Nicolai Amosov rendszerében az egészséges táplálkozást a zöldségekre és a gyümölcsökre támaszkodik, amelyekből összesen napi 30 dkg-ot javasolt fogyasztani. Az ajánlott testsúlyra pedig a <magasság – 100> képletet alkalmazta. Javasolta, hogy minél kevesebb zsírt vigyünk be a szervezetbe, a zsírok teljes elhagyása azonban nem ajánlott.
Hirdetés
4. számú alapelv: testmozgásra egész életünkben szükségünk van
A fizikai testmozgás szükségessége életkortól független, ezért az ukrán orvos idős korban is naponta legalább 1 óra mozgást javasolt, ugyanakkor a lelki egészségünk megőrzése terén is rendkívül fontos alap pillérnek tekintette a testmozgást. Amennyiben stressz hatása alatt állnánk, a stressz hormonokat elégethetjük egy kiadós mozgással. Mindenki megtalálhatja azt a mozgásformát, amely számára ideális, idősebb korban is.
5. számú alapelv: a sebészet nem a műtéttel ér véget
A híres orvos kedvenc mondása az volt, hogy a sebészet nem a műtéttel ér véget. Ez alatt azt értette, hogy a beteg felépüléséhez más is kell, mint az orvos által helyesen, és precízen elvégzett operáció. Egyrészt a szervezetnek fel kell dolgozni a műtétet, amely a páciens életmódjától függ, másrészt a betegnek is együttműködőnek kell lennie, mert enélkül az orvosi eredmények hatékonysága csökken, hiába tett meg az orvos minden tőle telhetőt.
Hasznos volt? Ne felejtsd el megosztani, hogy a barátaid, ismerőseid is tudjanak róla!
Hirdetés
A fentiek a híres ukrán orvos álláspontját tükrözik, és semmiképpen sem értendők az orvostudomány eredményeinek vagy jelentőségének relativizálásaként. Törekedjünk rá, hogy egészségesen éljünk, és ezzel óvjuk az egészségünket, ám ha betegség tüneteit tapasztaljuk magunkon, forduljunk orvoshoz! Jó egészséget kívánunk!