A következő napok időjárása rendkívül változékony lesz, és bár a nappalok tisztának ígérkeznek, az éjszakai hideg tovább fokozódik. Az ország több területén is fagypont alatti hőmérsékletekre kell készülni, és a hidegfront hatása tovább erősödik.

Hirdetés

Február 19-én, szerdán az égbolt jelentősen kitisztul, és napközben a napsütés dominál majd. A hét közepén, különösen szerdán, szinte zavartalan napsütés várható, amely egy rövid időre felmelegítheti a nappali hőmérsékleteket.

Azonban az éjszakai órákban már nem lesz ilyen kegyes az időjárás, hiszen a csillagos, szélcsendes időben a hőmérséklet meredeken zuhan majd. A meteorológusok szerint a következő napokban különösen figyelni kell a fagyos reggelekre.

Hirdetés

### **Fagyos éjszakák és extrém hideg**

A szinte felhőtlen éjszakák miatt a kisugárzás intenzívebbé válik, ami komoly lehűlést eredményez. Ez különösen az északi és völgyes területeken lehet erőteljes, ahol a szél hiánya miatt a hideg beragad, és így a hőmérséklet akár -15 fok alá is süllyedhet.

Hirdetés

A legextrémebb hidegre a fagyzugos területeken lehet számítani, ahol a hőmérséklet akár -20 fokig is csökkenhet. A legkritikusabb éjszakák keddre és szerdára esnek, amikor az ország egyes részein szinte sarkvidéki hideg uralkodhat.

Ez a szélsőséges időjárás komoly kihívást jelenthet az egészségügyi állapotokra is, mivel a hidegfront miatt növekszik a megfázás és egyéb téli betegségek kockázata. A szakértők azt javasolják, hogy mindenki rétegesen öltözzön, és ha lehet, kerülje a hosszabb ideig tartó kint tartózkodást a késő esti és hajnali órákban.

### **Enyhülés a hét második felében**

Hirdetés

Bár az első napok rendkívül hidegek lesznek, a hét második felére enyhülés érkezik. Az északkeleti légáramlatok gyengülése miatt a nappali hőmérséklet fokozatosan emelkedik, és a hét végére már sok helyen elérheti a +5 és +10 fok közötti tartományt.

Ez azt jelenti, hogy a reggelek még mindig hidegek lesznek, de az éjszakai fagyok ereje csökken. Ezzel együtt a tél utolsó komoly lehűlése is lassan véget ér, és a hőmérséklet egyre inkább tavaszias jelleget ölt majd.

Hirdetés

A felmelegedés hatására a háztartásokban is csökkenthető lesz a fűtési igény, hiszen a napközbeni napsütés egyre inkább enyhíti a hideget. A következő időszakban tehát fokozatos váltás várható a téli időjárásból a tavaszi felé.

### **Eső és csapadék érkezhet**

A felmelegedéssel párhuzamosan a csapadék is visszatérhet. Bár a pontos előrejelzések még bizonytalanok, a hónap végére eső, havas eső vagy akár havazás is előfordulhat az ország egyes részein.

Az időjárási modellek szerint a csapadék mennyisége változó lesz, és elsősorban a nyugati és északi területeken kell számítani rá. Azonban az enyhébb nappali hőmérsékletek miatt a havazás inkább a hegyvidéki régiókban lehet tartósabb.

Az időjárás ilyenkor kiszámíthatatlanabbá válik, így érdemes figyelni az előrejelzéseket, különösen azoknak, akik hosszabb útra indulnak vagy szabadtéri programot terveznek.

Hirdetés

### **Milyen hatása lesz az időjárásnak a hétköznapokra?**

A jelentős hőmérsékletingadozás és a várható csapadék komoly hatással lesz a közlekedési viszonyokra. Az éjszakai fagyok miatt az utak jegesek lehetnek, míg a nappali felmelegedés olvadást idézhet elő, ami csúszós körülményeket teremthet az utakon.

A gépjárművezetőknek érdemes óvatosan közlekedniük, és figyelniük kell arra, hogy a reggeli és esti órákban különösen veszélyes lehet az úttestek állapota. A téli gumiabroncsok használata továbbra is erősen ajánlott.

A változó időjárás hatással lehet az egészségre is, mivel a hirtelen hőmérséklet-változások sokaknál okozhatnak megfázást, fejfájást vagy légúti problémákat. A megfelelő öltözködés és az immunrendszer támogatása különösen fontos ezekben a napokban.

### **Tanulság és felkészülés**

Hirdetés

A következő hét jelentős időjárási kihívásokat hoz magával, hiszen a rendkívüli hideget fokozatos enyhülés követi. Bár a nappali hőmérsékletek emelkedni fognak, az éjszakák még továbbra is fagyosak maradnak, különösen a hét első felében.

A hónap vége felé a csapadék is visszatérhet, ezért a közlekedésben és a mindennapi életben is számítani kell változásokra. Azok, akik utazást terveznek, jobban teszik, ha figyelemmel kísérik az időjárás-előrejelzéseket és alkalmazkodnak a várható körülményekhez.

A téli időszak végéhez közeledve érdemes felkészülni a tavaszi átmenetre, amely már a következő hetekben beköszönthet. Addig is fontos a réteges öltözködés, az óvatos közlekedés és a körülményekhez való megfelelő alkalmazkodás.

Hirdetés

Neked ajánljuk