Sokak számára a lottózás és más szerencsejátékok csak szórakozást jelentenek, ám néhányan próbálnak matematikai trükkökkel is szerencsét próbálni.
Hirdetés
Ez különösen igaz Jerry és Marge Selbee esetére, akik két évtizede egy Michigan állambeli lottójátékban találtak kiskaput. Jerry Selbee, aki matematikailag rendkívül jártas volt, rövid idő alatt rájött, hogy a Cash Winfall nevű lottó nem teljesen a szerencsén alapul.
A játék szabályai szerint, ha senki sem találta el a hat számot, és a nyeremény elérte az ötmillió dollárt, a nyereményalapot elosztották a kisebb találatot elérő játékosok között.
Hirdetés
Jerry gyorsan kiszámolta, hogy ha elegendő szelvényt vásárol, akkor biztos nyerő lehet.
Első próbálkozása ugyan veszteséggel zárult, de gyorsan korrigált és a második alkalommal már profitált. Innentől kezdve feleségével és családjával közösen, valamint egy külön céget alapítva, nagy mennyiségű lottószelvényt vásároltak, és komoly nyereségre tettek szert.
Hirdetés
A michigani lottótársaság hamar rájött a turpisságra, de Selbee módszere teljesen legális volt, hiszen csak a matematikát használták ki.
Miután Michiganben felfüggesztették a Cash Winfallt, Selbeeék Massachusetts államba költöztek, ahol hasonló lottójátékot találtak, és hat éven át ott is sikeresen játszottak.
A Selbee család nyolc éven át tartó sikersorozata végül a Boston Globe egyik leleplező cikke után ért véget. A történet azonban annyira különleges és izgalmas volt, hogy 2022-ben film készült belőle „Jerry & Marge Go Large” címmel.
Hirdetés
A film főszerepeit olyan világsztárok alakították, mint Anette Bening, Bryan Cranston és Rainn Wilson. A film bemutatja, hogyan fedezték fel és használták ki a lottójáték matematikai gyengeségeit, és hogyan váltak ezáltal híressé.
Ez a történet számos tanulságot hordoz magában, különösen az emberi kreativitás és kitartás erejéről. Jerry és Marge Selbee példája azt mutatja, hogy a problémamegoldó képesség és a matematika tudásának ötvözése milyen messzire juttathat valakit, még olyan területeken is, amelyek alapvetően a szerencsére épülnek.
Hirdetés
Az ő sikereik azt bizonyítják, hogy a tudás és az alapos elemzés még a legváratlanabb helyzetekben is meghozhatja gyümölcsét.
Az ilyen jellegű gondolkodás nemcsak a lottózásban, hanem az élet számos más területén is alkalmazható, ahol a látszólag véletlenszerű események mögött rendszer és logika húzódik meg.
Másrészt, a történet etikai kérdéseket is felvet. Bár Selbeeék módszere teljesen legális volt, és a matematikai tudásukat használták ki, a lottójáték eredeti célja, hogy a szerencsén alapuló nyereményeket osszanak ki az emberek között.
Az ő stratégiájuk azonban alapvetően megváltoztatta a játék dinamikáját, és kérdésessé tette, hogy mennyire igazságos ilyen módon játszani.
Ez a dilemmája annak, amikor a szabályok adta lehetőségeket maximálisan kihasználva valaki jelentős előnyre tesz szert másokkal szemben.
Hirdetés
A történet arra ösztönözhet minket, hogy elgondolkodjunk, hol húzzuk meg a határt a legális lehetőségek kihasználása és az etikus viselkedés között, különösen olyan rendszerekben, amelyeket a közös szerencse és esélyek egyenlőségének elvére alapoznak.
Neked mi a véleményed?